به گزارش خبرنگار آوای جم؛ فتح الله نوروزی با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در راستای ارتقای شاخص های اقتصادی و اجتماعی افزود: از سال 94 تا پایان آبان 95 حدود 60 میلیارد تومان به حساب دهیاری ها و شهرداری های شهرستان بر مبنای سرانه جمعیت واریز شده است و اینکه نگاه فعالان اجتماعی در شهرستان به سمت مسائل فرهنگی رفته نشان می دهد اقدامات خوبی در توسعه روستایی انجام شده است.
وی افزود: معتقدم امروز نوبت توجه بیشتر به کیفیت بخشی به زندگی و رفتار انسان هاست و باید اولویت را از آسفالت به سمت حوزه های فرهنگی اجتماعی ببریم.
نوروزی اضافه کرد: در بحث توسعه در شهرستان دو اتفاق باید رخ دهد یکی توسعه فرهنگی و دیگری اشتغال روستایی برای بهبود کیفیت زندگی روستاییان است.
وی گفت: توسعه روستاهای شهرستان باعث شده میزان مهاجرت به شهر کاهش یابد و باید اشتغال پایدار در روستاها را شکل دهیم چرا که نمی توان انتظار داشت همه پشت میز نشین شوند.


فرماندار جم با بیان اینکه در حوزه ورزش در بخش مرکزی در دولت تدبیر و امید تاکنون 9 زمین چمن مصنوعی احداث شده گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده، 30 بوستان امید نیز در این بخش در دست اجراست که بخشی از آن در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.
نوروزی با تاکید بر اینکه نگاه دولت تدبیر و امید به توسعه روستاهاست اظهار داشت: در بحث آبخیزداری در هفته دولت گذشته 23 هزار مترمکعب سازه افتتاح شد و هم اکنون نیز 63 هزار متر مکعب سازه در شهرستان در حال اجراست.
وی افزود: قرار است در جانمایی سازه ها از بزرگان و معتمدین محلی استفاده شود و در بحث نظارت بر ساخت سازه ها نیز مردم ما را یاری کنند.
نوروزی به کلنگ زنی سد باغان و تاسیسات آبشیرین کن جم اشاره کرد و گفت: این دو پروژه از پروژه های مهم و حیاتی شهرستان جم است که در روزهای گذشته و با حضور وزیر محترم نیرو اجرایی شد و تکمیل این دو پروژه در تامین آب شرب شهرستان نقش به سزایی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: شرکت فجر جم با تخصیص اعتبار 65 میلیارد تومان در اجرای سد باغان مشارکت دارد و از حجم 13.5 میلیون متر مکعب آب سد، 8.5 میلیون سهم شهرستان و بخش ریز است.


فرماندار جم به جاده جم پالایشگاه اشاره کرد و گفت: شرکت فجر جم در اجرای این پروژه هیچ ضعفی نداشته و علت کندی پروژه، مشکل با صاحبان زمین است که در تلاش برای رفع مشکل هستیم.
وی افزود: البته طبق برنامه ریزی انجام شده اگر مشکل با مالکان حل نشود ادامه مسیر از سمت پالایشگاه به سمت جم آغاز خواهد شد.
نوروزی در مورد پل بهرباغ نیز گفت: شک نکنید این پل احداث می شود و نقشه پل نیز تایید شده که به زودی مناقصه آن برگزار می شود.
وی گفت: در بحث درمانگاه تامین اجتماعی جم نیز دستور نقشه صادر شده و انتظار داریم در سریع ترین زمان ممکن شاهد اجرای پروژه باشیم.
نوروزی افزود: حضور وزیر بهداشت در جم نیز نتایج خوبی به همراه داشت که بحث قرار گرفتن بیمارستان در لیست بیمارستان های تحت پوشش کامل طرح تحول سلامت مهم ترین آن است.
فرماندار جم پراکندگی روستاهای بخش مرکزی را یکی از دلایل عدم خدمات رسانی مطلوب به برخی روستاها دانست و تصریح کرد: تعدادی از روستاهای شهرستان با مشکل زیرساخت های مخابراتی و آنتن دیجیتال تلویزیونی مواجه هستند که موضوع راه اندازی دیجیتال در روستای آبگرمک را پیگیری کرده ام اما هنوز به جمع بندی نرسیده ام .
وی با بیان اینکه حق بهارستان ضایع شده است افزود: بهارستان باید شهر شود و امیدواریم با جمعیت 6 هزار نفری بهارستان این مهم انجام شود.
نوروزی از سامان دهی دو محله در بخش مرکزی خبر داد و گفت: پیشنهاد داده ایم محله الارویی روستای باریکان مستقل شود اما تا قبل از استقلال جز باریکان محسوب می شود و محله کمال آباد نیز نیازمند کد مستقل روستایی است که اقدامات لازم در این زمینه نیز انجام شده است.


فرماندار جم در بحث آلایندگی صنایع اظهار داشت: از سال 89 تا سال 94 پالایشگاه فجر جم از لیست صنایع آلاینده خارج شده بود که مجددا با پیگیری های انجام شده به لیست بازگشت. همچنین صدور مجوز جدید سنگ شکن هایی که مجوزشان نیاز به تمدید دارد منوط به اخذ مجوز زیست محیطی شده است.
نوروزی از ممنوعیت کشت فضای باز خیار، هنداونه و طالبی خبر داد و گفت: به جد با کشت فضای باز جالیزی مخالف هستم اما متاسفانه قانونی برای جلوگیری از کشت روباز وجود ندارد و متولیان امر باید بررسی کنند و راهکارهای قانونی را برای جلوگیری از کشت های آب بر به کار گیرند.
وی افزود: سم اتفون از سموم خطرناک است و از مردم و کشاورزان می خواهیم برای سلامت جامعه از این ماده استفاده نکنند.
نوروزی اظهار داشت: 595 کیلومتر خط انتقال آب روستایی با 37 درصد هدر رفت آب در شهرستان داریم که با وجود اقدامات انجام شده در گذشته، همچنان به اقدامات جدی تر در راستای نوسازی شبکه نیاز داریم.
فرماندار جم با بیان اینکه هر دهیاری که بحث فرهنگی را تعطیل کند اولین ناراضی خودم هستم گفت: به دهیاری ها تاکید کرده ایم در حوزه فرهنگی برنامه ریزی کنند و بخشی از اعتبارات را به فرهنگ به عنوان زیرساخت توسعه اختصاص دهند.
نوروزی هم چنین از اختصاص اعتبار برای توسعه مدرسه شبانه روزی باقرالعلوم جم در سال جاری خبر داد.


بستن