به گزارش خبرنگار آوای جم؛ فتح الله نوروزی با اشاره به جایگاه علم در توسعه جامعه اظهار داشت: توسعه جامعه از مسیر توسعه علم عبور می کند و آموزش و پرورش و دانشگاه رکن اصلی توسعه علمی هستند.
نوروزی با اشاره به اقدامات و تحولات صورت گرفته در حوزه شهری و روستایی شهرستان در دولت تدبیر و امید افزود: در دولت تدبیر و امید تغییرات چشمگیری در روستاها و شهرهای شهرستان جم صورت گرفته و میزان تقاضا برای مهاجرت به شهر نیز به دلیل توسعه روستایی کاهش چشمگیری داشته است.

 


وی اضافه کرد: کیفیت بخشی به انسان ها از الزامات توسعه جوامع است و امروز باید تربیت نسلی خلاق، کارآمد و مسئولیت پذیر را به عنوان یکی از کارویژه های حوزه علم مورد توجه جدی قرار دهیم.
نوروزی به تحولات سریع فرهنگی اجتماعی در جوامع به خصوص شهرستان جم اشاره کرد و افزود: شهرستان جم در سرشماری سال 95 بالاترین درصد رشد جمعیت را به خود اختصاص داده است و لازم است برای این جهش جمعیتی برنامه ریزی های دقیق و حساب شده ای انجام شود.


فرماندار جم با بیان اینکه امروز صنعت به حوزه فرهنگ بومی در جم غالب شده افزود: لازم است دانشگاه های شهرستان در راستای غنی سازی و احیای فرهنگ بومی شهرستان حضور و بروز موثرتری داشته باشند و اساتید دانشگاهی نقش خود را به عنوان پیشقراولان عرصه علم در تحولات شهرستان ایفا کنند.
نوروزی با تقدیر از تلاش های قاسمی رئیس دانشگاه پیام نور جم اظهار داشت: برخی مشکلات سخت افزای دانشگاه در سال گذشته با پیگیری های انجام شده حل شد و امیدواریم بتوانیم در بحث نمازخانه و فضای علمی مورد نیاز نیز به دانشگاه کمک کنیم.
فرماندار جم اظهار داشت: شهرستان جم ظرفیت ویژه ای برای توسعه علمی دارد و انتظار داریم با توجه به اینکه دانشگاه پیام نور جم تنها دانشگاهی است که زیرساخت های سخت افزاری در این زمینه را داراست تحصیلات تکمیلی در جم راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه پیام نور استان: پیگیر راه اندازی تحصیلات تکمیلی در جم هستیم/تحصیل 750 دانشجو در دانشگاه پیام نور جم

رئیس دانشگاه پیام نور بوشهر در نشست با فرماندار جم گفت:برای راه اندازی رشته های تحصیلات تکمیلی در جم پیگیری هایی انجام شده اما دستورالعمل های سخت گیرانه در بحث شرایط راه اندازی، فعلا پیگیری ها را به نتیجه مطلوب نرسانده هر چند تلاش می کنیم این امر در جم محقق شود.
دکتر محمد رضا بحرانی در این نشست با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، دانشگاه پیام نور از جایگاه ویژه برخوردار است افزود: دانشگاه پیام نور توانسته است نقش خود را در توسعه علمی کشور ایفا کند و امروز نیز باید با بکارگیری خلاقیت، این روند را هر چه موثرتر ادامه دهد.
وی با اشاره به وضعیت زیر ساختی دانشگاه های پیام نور استان بوشهر اظهارداشت: در هیچکدام از شهرستان های استان ساختمان نیمه تمام دانشگاهی نداریم اما در بحث نرم افزاری و توسعه فضاها به حمایت نیاز داریم.


بحرانی با تقسیم بندی روند توسعه دانشگاه ها به چهار نسل افزود: دانشگاه های اولیه صرفا آموزشی بودند اما در نسل های دوم و سوم،  به ترتیب پژوهش و کارآفرینی به عنوان کارویژه های آنان تعریف شد و امروز نیز در حال عبور به نسل دانشگاه هایی هستیم که مهم ترین رسالت آنان تربیت انسان های خلاق است.
وی استان بوشهر را یکی از از دو استان کشور در نقشه جامع علمی کشور برشمرد و افزود: طبق برنامه ششم توسعه باید به ازای هر 1 میلیون نفر، 1000 عضو هیات علمی وجود داشته باشد تا کیفیت بخشی به سواد با جدیت و شتاب بیشتری دنبال شود.
رئیس دانشگاه پیام نور استان بوشهر، دید منطقه ای در هر دانشگاه و ارائه خدمات آموزشی بر مبنای شرایط فرهنگی اجتماعی و نیاز آن جامعه را مهم ارزیابی کرد و افزود: باید با برنامه ریزی مناسب، شرایط را برای همراهی و همگامی دانشگاه ها در تحولات اجتماعی و کمک به حوزه فرهنگ بومی فراهم نمود.
دکتر بحرانی با تاکید بر لزوم راه اندازی انجمن خیرین اموزش عالی در شهرستان جم تصریح کرد: لازم است در راستای هم افزایی دانشگاه های شهرستان، کمیته ای مشترک از سه دانشگاه برای جلوگیری از موازی کاری ها و هم پوشانی نیازهای شهرستان ایجاد شود.
بحرانی با اشاره به اینکه 750 دانشجو در دانشگاه پیام نور جم مشغول تحصیل هستند اظهار داشت: راه اندازی تحصیلات تکمیلی از برنامه های دانشگاه در شهرستان جم است اما در این امر، دستورالعمل های سخت گیرانه ای وجود دارد که شرایط را برای راه اندازی رشته ها سخت می کند.
وی اضافه کرد: طبق دستورالعمل وزارت علوم، هر رشته تحصیلات تکمیلی به دو استاد دکترای ثابت در آن رشته نیاز دارد که هم اکنون تعدادی از جوانان جم در حال اتمام دکتری هستند که می توانند در این زمینه کمک موثری به دانشگاه پیام نور جم باشند.
بحرانی اظهار امیدواری کرد با پیگیری استان و مسئولان شهرستان، هر چه زودتر شاهد راه اندازی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه جم باشیم.
رئیس دانشگاه پیام نور استان هم چنین خواستار حمایت مسئولان شهرستان برای راه اندازی پارک علم با کاربری کتابخانه و فضاهای مختلف علمی شد و افزود: این طرح می تواند به سه دانشگاه شهرستان و سایر پژوهشگران کمک بسیار خوبی کند و دانشگاه پیام نور نیز آماده همراهی با شهرستان در اجرای این طرح است.


بستن