اگر زمین لرزه ای هم نصیب جم شود!

به بهانه زلزله اخیر در غرب کشور:

اگر زمین لرزه ای هم نصیب جم شود!

آوای جم، یزدان شهیدزاده؛ ایمنی و امنیت ناملموس ترین های وجودی هر اجتماع است دقیقا مثل همان سلامتی که تا داریم قدرش را نمی دانیم.
آرامش می تواند در کسری کوچکی از ثانیه به مرز بحران برسد، دیشب در سیر فضای اینستاگرام در حال دیدن تصاویر لایو(زنده) از هموطن کردی بودم که با قطع تصویر، خبر وقوع زلزله بر روی خروجی سایت ها درج شد، و این بار نیز هجوم همیشگی زلزله عده از هموطنان مان را به کام مرگ کشاند.
در ایران همیشه بعد از یک چالش، نگاه ها به سلامتی و نحوه مقابله با بحران تیزتر می شود، دقیقا این به مثابه همان بیمار بعد از ویزیت دکتر است، اما دوباره شعار کلیشه ایی پیشگیری بهتر از درمان است را برای شهرمان مرور می کنیم!

به سبب وجود حداقل ۲۰ گسل در وسعت جغرافیای کشور و اینکه ایران روی کمربند زلزله واقع شده، وقوع زمین لرزه در هر نقطه از ایران، زنگ خطری برای شهرهای دیگر است، مطابق نقشه پژوهشگاه بین اللملی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، شهر جم جزو نقاطی است که خطر وقوع زمین لرزه در آن بالا می باشد، پس حیاتی است جهت جلوگیری از بروز فاجعه گام هایی را برداریم.

در تصاویر مخابره شده از این حادثه، ساختمان های مسکن مهر سرپل ذهاب آسیب های جدی دیده اند، ساختمان های نوساز و آپارتمان هایی که مثل ساختمان های شهر جم مطمنا همه آنها پس از پایان کار ساختمان به مهر نظام مهندسی مهمور و پایان کار شهرداری نیز گرفته اند.

این خشت اول حادثه است، حالا باید آوار جمع کرد ! اسکان داد ! و اگر نفس مجروح زیر آوار قطع نشده باشد را زنده از زیر آوار بیرون کشید، بماند که اگر در طبقه ششم هم فردی گرفتار شده باشد باید برای او را نیز کاری کرد.
اگر شرایط سازمان ها و نیروهای امدادی شهرستان را رصد کنیم بطور قاطع عرض می کنم وضعیت مطلقا مطلوب نیست، آتش نشانی، هلال احمر و اورژانس نیروهای حرفه ایی نجات هستند که باید صحنه عملیات را فرماندهی کنند.
با تمام تلاشی که آتش نشانان ایستگاه شهر جم، با اندک تجهیزاتشان انجام داده اند شاهکار بوده، اما هنوز نه دوره های آموزشی حرفه ایی را دیده اند و نه مانورهای مداوم و متنوعی را انجام داده اند و نه به امکانات در خور نیاز مجهز شده اند، با آنکه جم نه آن جم سابق است و ساختمان های شهر بصورت طولی و عرضی رشد کرده اند اما هنوز ابزار ایمنی و نجات ما فقط همان ماشین آتشانی است، نه خبری از بالابرها امدادی (نجات در ارتفاع) هست ! و نه آنچه که باید باشد! فراموش نکنیم آتش نشان هم یک فرد معمولی مثل ما می باشد، تا مجهز نباشد آتش نشان نمی شود.
هلال احمر دیگر سازمان امداد و نجات با رویکردی مردمی محور همیشه یاری رسان روزهای تنگ بوده، هلال احمر شهرستان جم با مدیریت مدیر جوان و لایقش اگر چه در زمینه آموزش تلاش های قابل توجهی انجام داده اما نیازمند حمایت همه جانبه مردم و مسئولین شهرستان است، از هلال احمری که تنها تجهیزاتش داشتن یک خودرو اداری باشد نمی توان توقع امداد رسانی شایسته ایی را داشت.
مسئول و مدیری مدبر و داناست که پیش از وقوع فاجعه، بحران را درک کند و گرنه درک بحران پس از وقوع حادثه کار سختی نیست و تنها اهمال کاران هستند که بعد از بحران قدر جلوگیری و پیشگیری از حادثه را می دانند.
امیدوارم برای یک بار هم که شده نوشه دارو قبل از مرگ به این شهر برسد، نه مثل آتش نشانی دریایی اسکله های دیر و کنگان که بعد از خاکستر شدن لنج ها به بندر جا خوش کرد.

۱ دیدگاه

    درود بر یزدان عزیز که بسیار بجا و به موقع نوشتید.
    ۸    ۱
    پاسخ
دیدگاه‌تان را بنویسید