هزینه‌ی ۹ میلیاردی شهرداری جم از جیب مردم

هزینه‌ی ۹ میلیاردی شهرداری جم از جیب مردم

مجموعه ی شهرداری جم نه تنها نتوانسته به جذب سرمایه گذار کمک کند بلکه ید طولایی در دفع آن داشته که نتیجه ی آن امروز هزینه ی مبلغ ۹ میلیارد تومان پول نقد از جیب مردم است.

آوای جم؛ این روزها با صعود تیم پارس جنوبی جم به لیگ برتر، مجددا نگاه ها به نبود هتل در شهرستان جم معطوف شده است و حتی ممکن است سازمان لیگ این ایراد را بهانه ای برای محروم کردن جمی ها از میزبانی در لیگ برتر قرار دهد.

امروز استزس هواداران تیم پارس جنوبی جم از بازی حساس ملوان بیشتر شده است چون بیم آن می رود که این همه شور و شعف بخاطر نبودن زیر ساختی مثل هتل از بین برود و به کابوس تبدیل می شود .

آیا اگر این اتفاق نامیمون بی افتد مردم شهرستان جم شورای شهر و شهردار را خواهند بخشید؟

از سوی دیگر سطح شهر جم در آستانه ی انتخابات شورای اسلامی شهر، شاهد برپایی بنرهایی است که حاکی از آغاز پروژه ساخت هتل آپارتمان شهرداری جم در ورودی بلوار چمران است که اعتباری بالغ بر ۹میلیارد تومان دارد و قرار است طی ۱۸ ماه به بهره برداری برسد(البته ما نصب بنرها را تبلیغاتی نمی دانیم).

مشاهده ی مبلغ گزاف درج شده در بنرها باعث شد آوای جم چرایی عدم حمایت از سرمایه گذار را بررسی نماید.

اواخر سال ۹۴ بود که شهردار و اعضای شورای شهر جم در رسانه ها خبر از توافق با یک سرمایه گذار ایتالیایی برای ساخت هتل در جم دادند اما به مرور این موضوع کمرنگ و کمرنگ تر شد و در غفلت مردم و رسانه ها از ویترین رسانه ها پایین کشیده و به بایگانی سپرده شد.

موضوعی که اگر به سرانجام می رسید باید این روزها شاهد افتتاح هتل مذکور می بودیم و دغدغه ی لیگ برتری شدنمان را نداشتیم.

در حالی که مسئولین شهرداری و شورای شهر جم از کنار کشیدن سرمایه گذار خبر می دادند و توپ ضعف عملکرد خود را در زمین سرمایه گذار می اندازند،تماس ما با سرمایه گذار هتل،خلاف آن را اثبات کرد و مشخص شد سنگ اندازی های شهرداری جم و کارشناسان فنی آن مانع به سرانجام رسیدن این طرح مهم شده است.

سرمایه گذار هتل موصوف به آوای جم گفت:اواخر سال ۹۴ پیرو مذاکرات شفاهی با شهردار جم و کارشناس شهرسازی شهرداری این موضوع مطرح گردید و در ادامه در تاریخ دوازدهم اسفند ۹۴ به اتفاق شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر به فرمانداری شهرستان رفته و در جلسه ای با حضور فرماندار،معاون سیاسی امنیتی و بخشدار مرکزی جم، مقدمات کار را فراهم شد.

وی اضافه کرد: در اردیبهشت ۹۵ امورات مربوط به تایید نقشه و محل زمین را انجام و به تایید استانداری بوشهر نیز رساندیم و پیشنویس قرار داد را برای شهرداری ارسال کردیم اما شهرداری اعلام نمود که باید کارگروه شورای سرمایه گذاری شهرستان تشکیل شود و دستور العمل ان نیز از استان تهیه شود که در این راستا با پیگیری های ما تاییدیه کارگروه مذکور از دفتر فنی استانداری اخذ و به تایید مدیر کل امور شهری و روستایی استانداری بوشهر رسانده و به شهرداری تحویل نمودیم که خود این موضوع که به نظر نیازی به آن نبود حدود ۴ ماه به طول انجامید.

سرمایه گذار تاکید کرد: در حالی که ما خود را آماده شروع به کار نموده بودیم، شهرداری جم در اقدامی عجیب اقدام به تغییر موقعیت زمینی کرد که به تایید خود شهرداری ، شورای شهر و استانداری رسیده بود که این موضوع انصراف ما را در پی داشت اما با اصرار فرماندار و معاون سیاسی فرمانداری جم مجددا اقدام به نقشه برداری و جانمایی هتل در محل جدید نمودیم.

وی ادامه داد: در این مرحله و پس از تایید محل جدید،این بار شهرداری اعلام کرد که باید متن قرار داد از شهرهای دیگر استعلام شود که خود ما استعلام را از شهرداری تبریز و دیلم که قبلا سابقه همکاری با آنها داشتیم در اختیار شهرداری قرار دادیم که پس از آن بازهم از سوی شهرداری پیگیری صورت نگرفت و عملا علی رغم میل باطنی از ادامه ی این پروسه ی خسته کننده کنار کشیدیم.

سرمایه گذار مذکور در تشریح برخی از امتیازات این پروژه برای شهرداری گفت و افزود: براساس بخشی از بندهای پیش نویس قرارداد مقرر شده بود که شهرداری صرفا زمین و مجوز ساخت در اختیار سرمایه گذار گذاشته و سایر هزینه ها تمام و کمال بر عهده ی سرمایه گذار است. همچنین در صورتی که پیمانکار در مرحله ای از کار کنار بکشد کلیه سازه ها بعنوان اموال شهرداری ضبط گردد.

وی گفت: در بند دیگری مقرر شده بود پس از دوره ی بهره برداری، زمین و هتل با تمام تجهیزات به مالکیت شهرداری در آید.

 

آوای جم؛متاسفانه روند فوق نشان می دهد که مجموعه ی شهرداری جم نه تنها نتوانسته به جذب سرمایه گذار کمک کند بلکه ید طولایی در دفع آن داشته که نتیجه ی آن امروز هزینه ی مبلغ ۹ میلیارد تومان پول نقد از جیب مردم است.

هزینه ای که می توانست کارهای بسیار بزرگتری با آن انجام داد و از طرفی فرصت سوزی شهرداری نیز امروز دامنگیر فوتبال نمی بود.

هزینه ی ۹ میلیاردی شهرداری جم از جیب مردم

دیدگاه‌تان را بنویسید