نگاهی به اردیبهشت رویایی با ترکیبی جدید و قدرتمند؛ وقت ساختن جم فرا رسیده است

نگاهی به اردیبهشت رویایی با ترکیبی جدید و قدرتمند؛ وقت ساختن جم فرا رسیده است

آوای جم – رضا رئیسی*: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار شد و مردم شهرستان جم نیز سرنوشت چهارساله شهر و روستای خود را به آنان که شایسته نمایندگی خود می دانستند واگذار کردند.

مردم در انتخابات شوراهای شهر و روستای خود نشان دادند به دنبال تغییر و تحول اساسی در زادگاه خویش هستند و با بررسی منتخبین مردم در روستاها و سه شهر شهرستان درمی یابیم مردم چقدر به تغییر و تحول علاقه نشان داده اند.

در شهرهای جم، ریز و انارستان این تغییرات محسوس تر از هر زمان دیگری بود و به نظر می رسد سیاستگذاری پارلمان هر سه شهر در روزهای آتی با تغییرات جدی مواجه شود.

در شهر انارستان دو کاندیدایی که در انتخابات های گذشته طعم تلخ رد صلاحیت را چشیده بودند رای های اول و دوم را کسب کردند و سه عضو دیگر نیز همچنان از دوره گذشته به ترکیب شورا وارد شدند هر چند به نظر می رسد موازنه قدرت در شورا به سمت دو منتخب نخست تغییر کرده است.

در شهر ریز هم سیطره سالیان اصولگرایان بر شورا به پایان راه رسید و ائتلاف اصلاح طلبان ریز توانست ۴ کرسی از ۵ کرسی را تصاحب کند.

در شهر جم اما شرایط قدری پیچیده بود. از اختلافات شدید داخلی شورا و شهرداری گرفته تا نارضایتی شدید مردم از عملکرد برخی منتخبان، فضای انتخابات را در این شهر به شدت هیجانی ساخته بود.

جنگ پنهانی در دو سوی میدان درگرفته بود و حامیان شهردار در یک سو و مخالفان روند حاکم بر شهر جم در سوی دیگر میدان خود را برای پیروزی آماده می کردند.. ۳۴ نامزد وارد گود انتخابات شدند. انتخاباتی بسیار حساس و نزدیک!

پایان کار در شهر جم اما خوشایند شهردار و حامیانش نبود. رئیس شورا به عنوان حامی شماره یک شهردار از راهیابی به ترکیب شورا بازماند و دیگر عضو شورا نیز که به یمن نام بزرگ پدر، شورای دوره چهارم را تجربه کرده بود اینبار از راهیابی بازماند تا شورای پنجم شهر جم نیز دستخوش تغییر شود.

البته از نکات جالب در انتخابات شورای شهر جم، انتخاب دو عضو مخالف شهردار در ترکیب جدید شوراست و تنها یک نامزد حامی شهردار توانست از آن سوی میدان خود را به ترکیب فعلی شورا بکشاند.

از سه عضو سابق شورا که بگذریم حضور یک میهمان ناخوانده در ترکیب شورا مذاق خیلی ها را در شهر جم تلخ کرد. وکیلی از اهالی بهرباغ که توانست بر جو غالب شهر جم فائق آید و خود را به تیم قدرت در جم برساند. اتفاقی که فریاد برخی ها را در جم به همراه داشت و تلاش های بسیاری نیز برای طرد این مهمان ناخوانده به کار گرفته شد هر چند افاقه نکرد.

اما پدیده انتخابات شهر جم کسی نبود جز فرماندار دولت اصلاحات؛ مردی با توشه ای بزرگ از تجربه و کیاست که به اصرار و الحاح قاطبه مردم وارد گود مردافکن انتخابات شد تا کورسوی امیدی شود در این وانفسای رکود جم.

منتخب شماره یک شهر جم آنگونه که انتظار می رفت توانست اعتماد حداکثری مردم شهرش را به دست اورد و با ۵ هزار رای و اختلاف ۲ هزار رای با منتخب دوم، تنها نامزدی باشد که سبد آرایش فقط به یک یا چند محله محدود نبود و تمام صندوق ها، از نام او پر بود.

وی که چهره ای سرشناس نه برای جم بلکه برای استان بوشهر می باشد سوابقی از جمله فرمانداری گناوه، دیر و دشتستان به مدت ۸ سال در دولت اصلاحات و همچنین شهرداری موفق کنگان و برازجان را در کارنامه دارد.

انتظارات از مرد شماره یک شورای شهر جم بسیار بالاست و امروز اکسیر جم با مسئولیتی بزرگ باید پسرفت چهارساله ی جم را به پیشرفت بدل سازد.

او در این مسیر همراهان بزرگی دارد و قطعا با همدلی می تواند شهر ثروتمند جم را فراتر از نگاه قوم و طایفه اداره کند. باید منتظر ادامه مسیر ماند.

اما آنچه در پس انتخابات سه شهر شهرستان نهفته است تغییر شهرداران را به ذهن متبادر می سازد. در انارستان و ریز تغییر معادلات شورایی، زمزمه های تغییر شهرداران را هم بیشتر کرده است. شهردارانی که در قیاس با شهردار مرکزنشین، موفق محسوب می شوند.

شهردار جم هم دیگر به پایان راه رسیده است. او البته چندماهی است که در انظار عمومی ظاهر نمی شود و جلسات رسمی را نیز وقعی نمی نهد. شاید آواز رحیل را زودتر از بقیه شنیده است!

شهردار انارستان را به جرات باید موفق ترین شهردار شهرستان برشمرد. او با دست خالی کارهای بزرگی کرد و اغراق نیست اگر بگوییم بلوار امام حسین( ع) و پارک آزادی انارستان با تمام پروژه های شهر پرپول جم برابری می کرد. این ظرفیت بزرگ می تواند برای هر شهری مفید باشد.

شهر جم امروز در قیاس با ثروت بی مانندش به ویرانه ای می ماند که اختلافات و ناتوانی و بی تخصصی به چهره اش خراش انداخته است و امروز شکرستان اردیبهشت، امید را به این دیار خسته از اختلاف و رکود بازگردانده است.

باید دید با این ترکیب های رویایی چهره سه شهر شهرستان دگرگون خواهد شد یا خیر؟ مردم منتظر چیدن میوه تغییرات بزرگ هستند.

* :دبیر سرویس اجتماعی سایت آوای جم

دیدگاه‌تان را بنویسید