کارگران فضای سبز شهرداری جم، نیازمند نگاهی مهربان‌تر

عباس کمالی؛

کارگران فضای سبز شهرداری جم، نیازمند نگاهی مهربان‌تر

مهم‌ترین مشکلاتی که کارگران فضای سبز با آن مواجه هستند  عدم پرداخت شب‌کاری می‌باشد درحالی‌که همگان شاهد بودیم این کارگران از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد در حال فعالیت بودند اما هیچ‌گونه شب‌کاری به آنها تعلق نگرفته است طبق قانون “ماده ۵۸برای هر ساعت کار درشب به کارگران ۳۵% اضافه بر مزدساعت کار عادی تعلق  می‌گیرد“.

آوای جم؛ رعایت حقوق کارگر و حفظشان و جایگاه این قشر به‌عنوان  موتور مولد و حرکت دهند چرخه زندگی و اقتصاد بر تمامی کسانی که به هر نوعی از خدمات کارگر استفاده می‌کنند واجب  و لازم است.

هیچ قشر و گروهی و دستگاهی ازنظر اخلاقی نمی‌تواند به‌صرف بستن یک قرارداد با شرکت واسطه‌ای خود را از پاسخ‌گویی در برابر زحمات کارگر مبرا داند.

یکی از گروهای که در ایجاد روحیه نشاط و شادی مردم فعالیت می‌کنند کارگران فضای سبز شهرداری‌ها در سطح کشور می‌باشند.

فضای سبز شهری جم که به جرئت می‌توان نقطه قوت مجموعه شهرداری در چند سال اخیر دانست مرهون تلاش و کوشش کارگرانی است که تحت عنوان فضای سبز شهری فعالیت می‌کنند.

متأسفانه طی دو سال اخیر ظلمی مضاعف به این قشر واردشده است که بنا بر دلایلی که کاملاً واضح و روشن است نتوانستد از حقوق قانونی خود بهره مند شوند.

مهم‌ترین دلیل آن عدم همراهی مجموعه شهرداری جم با این قشر می‌باشد با توجه به اینکه به‌ظاهر این گروه کارگری تحت عنوان شرکتی خاص فعالیت می‌کنند شهرداری خود را در مقابل خواسته به‌حق آنها نیز موظف نمی‌داند.

یکی دیگر از دلایل اصلی این کار عدم امنیت شغلی برای این قشر می‌باشد با توجه به عدم آشنایی این کارگران با حقوق قانونی خود پیمانکار هرگونه اجحافی را در حق آنها روا می‌دارد.

مهم‌ترین مشکلاتی که کارگران فضای سبز با آن مواجه هستند  عدم پرداخت شب‌کاری می‌باشد درحالی‌که همگان شاهد بودیم این کارگران از ساعت ۲۱ الی ۴ بامداد در حال فعالیت بودند اما هیچ‌گونه شب‌کاری به آنها تعلق نگرفته است طبق قانون “ماده ۵۸برای هر ساعت کار درشب به کارگران ۳۵% اضافه بر مزدساعت کار عادی تعلق  می‌گیرد“.

عدم پرداخت حق شیفت به کارگران درحالی‌که طبق ماده ۵۵ قانون کار کارگرانی نوبت‌کار محسوب می‌شوند که کارشان در طول ماه گردش داشته باشد به‌نحوی‌که در نوبت‌های صبح و عصر و شب واقع شود. حق شیفت این کارگران به ترتیب مقرر در ماده ۵۶ قانون کار قابل پرداخت است بدیهی است که اگر ساعات کار انجام‌گرفته از جمع ساعات موظفی بر مبنای قانون کار در ماه بیشتر باشد به میزان ساعات کار اضافه باید اضافه‌کاری پرداخت گردد.

نوبت‌کاری صبح و عصر: در این حالت علاوه بر پرداخت دستمزد عادی ۱۰% فوق‌العاده نوبت‌کاری پرداخت می‌گردد.
نوبت‌کاری صبح و عصر و شب: در این حالت علاوه بر پرداخت دستمزد عادی ۱۵% فوق‌العاده نوبت‌کاری پرداخت می‌شود.
نوبت‌کاری عصر و شب و یا شب و صبح: در این حالت ۲۲٫۵% فوق‌العاده نوبت‌کاری علاوه بر دستمزد عادی پرداخت می‌گردد.

این در حالی است که به خاطر تغییرات فصول، کارگران فضای سبز در شیفت‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند اما هیچ‌گونه دستمزدی بابت این شیفت کاری به آنها تعلق نمی‌گیرد.

مشکلی بعدی که این کارگران با آن مواجه هستند این است  به علت کمبود کارگر مرخصی به آنها تعلق نمی‌گیرد و در پایان قرارداد نیز هیچ‌گونه دریافتی بابت عدم استفاده از مرخصی به آنها پرداخت نمی‌شود.

با توجه به عدم آشنایی این قشر با نحوه محاسبه حقوق در بعضی از موارد  پایه حقوقی را کم می‌کنند به‌طوری که در این مورد خاص اداره کار نیز به پیمانکار تذکر داده است.

ازنظر اخلاقی نیز پیمانکار برخورد مناسبی با کارگران ندارد به نحوی که اخیراً این شرکت  کارگران را مجبور کرده است که برگه تسویه‌حساب پیمان سال گذشته را درحالی‌که بسیاری از حقوق قانونی خود را نگرفته اند پیشاپیش  امضاء نمایند، یکی از کارگران معترض در این زمینه به خبرنگار سایت آوای جم گفت؛ من بی‌سواد هستم  و برگه‌ای در اختیارم گذاشتن که آن را امضاء کنم گفتم با توجه به بی‌سوادی باید آن را در اختیار کسی قرار بدهم تا بدانم چه چیزی باید قبول کنم پیمانکار در مقابل این حرف من گفت این برگه محرمانه است و کسی حق دیدن آن را  ندارد و تکه‌ها پاره شده این برگ تسویه‌حساب هنوز در اختیار این کارگر می‌باشد.

درحالی‌که طبق قانون اساسی اجبار کردن مردم به‌کار خاص جرم می‌باشد پیمانکار فضای سبز شهرداری جم کارگران را مجبور کرده است دستشویی، آشپزخانه خانه شخصی و حیاط آن را بشویند و تمیز کنند.

نبود تبعیض و کار اجباری
ماده ۶ قانون کار- بر اساس بند چهار اصل چهل و سه و بند شش اصل دوم، اصول نوزدهم، اصل بیستم و بیست و هشتم قانون اساسی کشور، اجبار افراد به‌کار معین و بهره‌کشی از دیگری ممنوع و مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشـند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. همه افراد اعم از زن و مرد نیز یکسان در حمایت قانون قرار دارند و هر فرد حق دارد شغلی را که به آن مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند.
رعایت آزادی شغل و اجبار نداشتن افراد به‌کاری معین و جلوگیری از بهره‌کشی از کار دیگری

اصل بیست و هشتم قانون اساسی می‌گوید: کار اجباری با توجه به ماده ۶ قانون کار به هر شکل ممنوع است و متخلف علاوه بر پرداخت اجرت‌المثل کار انجام‌یافته و جبران خسارت، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به حبس از ٩١ روز تا یک سال یا جریمه نقدی معادل ۵٠ تا ٢٠٠ برابر حداقل مزد روزانه محکوم خواهد شد. هرگاه چند نفر به اتفاق یا از طریق یک مؤسسه، شخصی را به‌کار اجباری بگمارند، هر یک از متخلفان به مجازات‌های فوق محکوم و به‌طور مشترک مسئول اجرت‌المثل خواهند بود. مگر اینکه مسبب اقوی از مباشر باشد، که در این صورت مسبب به‌طور شخصی مسئول است.  (ماده ١٧٢ ق. ک)

یکی از دیگر از کارگران گفت در ایام عید سال ۹۶ نمازخانه پارک جام جم در اختیار اقوام پیمانکار بوده است به‌طوری که کارگران و مهمانان نوروزی مجبور بودند بیرون نماز بخوانند. که در صورت صحت این موضوع فاجعه در شهر جم در زیر چشم شورای شهر و شهرداری رخ‌داده است که هیچ‌گونه رسیدگی دراین‌باره نشده است.

آنچه منطق شهرداری جم در مقابل اعتراض کارگران بنا بر گفته خود این کارگران می‌باشد این است درصورتی‌که حق به کارگر داده شود سطح توقع آنها بالا می‌رود ترجیح می‌دهند که حق به پیمانکار داده شود.

یکی از کارگران درباره ریشه این مشکلات گفت  ؛ تمامی این مسائل  از زمان آمدن این پیمانکار جدید است که متأسفانه هیچ‌گونه تخصصی در این زمینه ندارد و صرفاً به خاطر قیمت  پایین‌تر برنده این پیمان شده است درحالی‌که شهرداری باید علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های خود نیم‌نگاهی هم به نحوه برخورد با کارگران داشته باشد  و این کسری پیمان را می‌خواهد از طریق کارگران جبران نماید.

پاسخ پیمانکار به کارگران معترض هم این است که از هر طریقی می‌توانید حق را بگیرید که نشان از روابط پنهانی دارد که بی‌شک متضرر اصلی آن کارگران می‌باشد.

۹ دیدگاه

  درود بر کمالی. الان هم یه طرححی اوردن که ورود و خروجت باید بری پارک جام جم انگشت بزنی. یکی از کارگران فضای سبز پارک چگاسه با سرویس از حسین اباد تا جم میاد و جلو پارک چگاسه پیاده میشه. حالا باید از چگاسه پیاده تا پارک جام جم برای انگشت زدن بره و پیاده تا پارک چگاسه برگرده و دوباره عصر موقع تعطیلی دوباره تا پارک جام جم بره و برگرده. این فقط یه یکی از کارگران فضای سبز بود بقیه هم همین مشکل رو دارن
  ۵  ۱
  پاسخ

  من هم سالها با شهرداری سر و کار دارم درد دل کارگران فضای سبز و مشکلات با پیمانکار فضای سبز شنیدم امیدوارم این موارد صحت نداشته باشه واقعا کارگران شهرداری قشر ضعیفی هستند
  ۲  ۰
  پاسخ

  واقعا آقای شهردارخسته نباشندخداقوت اعضای شورای شهر مظلوم تر از این بندگان خدا گیر نیاوردید یه ذره خجالت بکشید شما که دم از عدالت می زنید چرا حق این بندگان خدا رانمی دهید اگر اینها نباشند آقای شهردار و اعضای شورا کی این شهر و تمیز میکنه که پزش برای شماها باشه راستی با حق این بندگان خدا تا کجاها می خواهیدبرویدبه فکر آخرت هم باشید.
  ۳  ۱
  پاسخ

  مثل اینکه کارگران فضای سبز شهرداری جم ک موفق ترین واحد شهرداری هستن ب جای تشویق…
  ۱  ۰
  پاسخ

  ما کارگران پارک ماهی ۱۵ ساعت اضافه کار داریم که یک سال گذشته پرداخت نشده
  ۳  ۰
  پاسخ

  کمالی جون
  یک ماه دیگه اکسیر جونت و نیکخواه میان همه چی درست میشه
  دقیقاً معلومه یه خواسته ای از شهرداری داشتی که براورده نشده تا اونجایی که اطلاع دارم پرونده دادگاه علیه شهرداری رای نگرفتید.
  ۱  ۳
  پاسخ

  کاربر گرامی اگر اسنادی از شکایت من داری لطفا رسانه ای کن
  ۴  ۰
  پاسخ

  سلام دوستان من یکی از کارگران فضای سبز شهرداری هستم از شما میخوام که از شهردار بپرسید که چرا پیمان فضای سبز رو در اختیار پیمانکار می‌گذارن
  چند سال گذشته یکی از پیمانکار های فضای سبز کارش خوب نبود پیمانو ازش گرفتن خود شهرداری مدریت میکردم
  تنها همون موقع و پیمان آقای عندلیب ما برای شکایت اداره کار نرفتیم
  خود من تاحالا حدود ۱۰ ساله که شهرداری مشغولم که هر سال گرفتار اداره کار بودیم و هستیم
  ۲  ۰
  پاسخ

  سلام دوستان من یکی از کارگران فضای سبز شهرداری هستم از شما میخوام که از شهردار بپرسید که چرا پیمان فضای سبز رو در اختیار پیمانکار می‌گذارن
  چند سال گذشته یکی از پیمانکار های فضای سبز کارش خوب نبود پیمانو ازش گرفتن خود شهرداری مدریت میکردم
  تنها همون موقع و پیمان آقای عندلیب ما برای شکایت اداره کار نرفتیم
  خود من تاحالا حدود ۱۰ ساله که شهرداری مشغولم که هر سال گرفتار اداره کار بودیم و هستیم
  ۲  ۰
  پاسخ
دیدگاه‌تان را بنویسید