فاجعه‌ای بنام غیربومی در پارس‌جنوبی

آوای جم - یدالله عبدالهی؛ روز گذشته پنج فاز از 24 فاز میدان گازی پارس جنوبی با مساحت 9600 کیلومترمربع، حجم بیش از ده تریلیون مترمکعب گاز و 20 میلیارد بشکه میعانات گازی که بزرگترین منبع گازی جهان است، به دست مبارک ریاست محترم جمهوری به بهره برداری رسید. این صنعت بزرگ به طوفانی سهمگین می ماند که صنایع دیگر، شامل کشاورزی، دامداری، ماهیگیری و دریانوردی این مناطق را در هم پیچیده و زیر ارابه سترگ خود له و لورده ساخته است.

طالب.jpg

آوای جم - طالب مؤذنی؛ بعضی از ما ممکن  است زبان دومی را بفهمیم اما همچنان مفاهیم را به زبان اولمان بفهمیم. یعنی با اینکه زبان دومی را می فهمیم اما همچنان فکر و فهممان به زبان اولمان است. برای مثال ممکن است بتوانیم به انگلیسی صحبت کنیم، اما به فارسی فکر می کنیم. یعنی زبانمان انگلیسی است، ولی فکرمان فارسی است. به عبارتی دیگر انگلیسی را می فهمیم اما به فارسی می فهمیم. فهم زبان دوم زمانی کامل می شود که بتوانیم با زبان دوم بفهمیم.

وعده ی استاندار بوشهر برای جم عملی نشد/ شهر شدن بهارستان همچنان در پیچ و خم اما و اگر!

آوای جم- رضا رئیسی: در هفته دولت سال گذشته، استاندار بوشهر در سفر به جم و در حاشیه افتتاح مرکز جامع سلامت روستای بهارستان، از شهر شدن این روستا در نیمه دوم سال ۹۵ خبر داد.
وعده مصطفی سالاری البته با گذشت حدود ۷ ماه به سرانجام نرسید تا امید مردم روستای ۶ هزار نفری بهارستان باز هم کمرنگ تر شود.

شهر شدن بزرگترین روستای شهرستان جم به آرزویی دیرینه برای مردم تبدیل شده و یک سوال اساسی ذهن همه را مشغول کرده که چگونه بهارستان با جمعیت برابر با دو شهر ریز و انارستان تاکنون از شهر شدن بازمانده است.

استاندار بوشهر در جمع اهالی بهارستان از اهتمامش برای شهر شدن بهارستان گفت و افزود:   شهر شدن بهارستان مطالبه جدی مردم است و ما نیز برای تحقق این مسئله اهتمام داریم.
مصطفی سالاری با بیان اینکه روستای بهارستان یکی از روستاهای پر جمیعت استان بوشهر است اظهار داشت: امروز روستای بهارستان چیزی کمتر از شهر ندارد و الحمدالله با تلاش مسؤولان شهرستان پروژه‌های مختلفی در این روستا انجام شده است.
وی تاکید کرد: تلاش می کنیم در نیمه دوم سال جاری بهارستان به شهر ارتقا یابد.
استاندار بوشهر گفت: پرونده شهر شدن بهارستان به نام یکی از بزرگ‌ترین روستاهای استان بوشهر به وزارت کشور ارسال‌ شده است و در استانداری بوشهر تلاش مجدانه‌ای برای ارتقا این روستا به شهر انجام داده و خواهیم داد..
سالاری اظهار داشت: به‌ احتمال فراوان در نیمه دوم سال جاری روستای بهارستان به شهر ارتقا پیدا کند و بتوانیم موجب خوشحالی مردم این روستا باشیم.

سکینه الماسی، نماینده مردم شهرستان های جنوبی استان بوشهر هم در هفته دولت سال 95 ، در گفتگو با آوای جم ابراز داشت: "روستای بهارستان شرایط لازم برای شهر شدن را دارد و من هم در راستای تحقق این امر تلاش خواهم کرد."
الماسی گفت: "در روستای بهارستان خدمات خوب و قابل قبولی از سوی مسئولین ارائه شده و زمینه‌ لازم برای ارتقاء به شهر در این روستا وجود دارد."

با این وجود به نظر می رسد ارتقای بهارستان به شهر، همچنان گره کور شهرستان است و حضور هیات عالی رتبه تقسیمات کشوری که در ماه گذشته از این روستا بازدید کردند و به گفته فرماندار جم با نظر مثبت ارتقا به شهر، از این روستا خارج شدند هم دردی را دوا نکرده است.
پرونده ارتقا بهارستان به شهر از چندین سال گذشته در جریان بوده و طی سال های اخیر وضعیت جدی تری به خود گرفته است، اما به بهانه های مختلف چون مسکوت ماندن پرونده ارتقا در وزارت کشور و ... خبرهای امید بخشی به گوش نرسیده است.
 با وجود اینکه مسئولان بسته بودن مسیر ارتقا در کشور را عامل عدم ارتقای بهارستان اعلام کرده اند اما تغییر و تحول در تقسیمات کشوری در سال 95 نشان می دهد این اظهارات بیشتر بهانه است تا واقعیت!
به عنوان مثال در نیمه ی دوم سال 95 یکی از روستاهای استان همدان به شهر تبدیل شد در حالیکه گفته می شود مسکوت ماندن لایحه تقسیمات کشوری عامل ارتقا نیافتن روستای بهارستان به شهر است اما حالا شهر شدن روستای آق قلا در همدان نشان می دهد که همه چیز شدنی است !
موضوع شهر شدن یکی از بزرگترین روستاهای استان بوشهر وهمچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست مشکل شهر نشدن این روستا چیست؟ و چرا هیچ کدام از مسئولین حاضر به شفاف سازی این موضوع نیستند؟
مردم بهارستان همچنان منتظرند و با فرارسیدن انتخابات و احیانا تغییر دولت فعلی، بیم آن می رود که در چرخه تحول دولت ها، همه چیز به سالیان بعد موکول شود و انتظار طولانی تر ...

مدیریت عهد دقیانوسی صنایع گاز و پتروشیمی درجنوب استان

آوای جم :دکتر یدالله عبدالهی :علیرغم وجود نعمت خدادادی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه، چرا ذائقه مردم شیرین نبوده و آرزوی سال های دور و عاری از این صنعت را دارند؟ به عنوان پژوهشگر، دلایل این ناخشنودی را با مردم این شهرستان ها در میان گذاشتم و تا حدی پاسخ قانع کننده ای یافته و قصدم بر این است که در جهت منافع دولت و مدیران ارشد کشور، پیام این مردم انتشار یابد تا دولت به منافع دراز مدت خود نزدیک شده و مردم هم در سرزمین اجدادی خود به زندگی ادامه دهند.

 

آخرین اخبار