آوای جم - رضا رئیسی: همایش روز دانشجو که به همت دانشکده فنی و مهندسی جم و با حضور مسئوولین و اعضای شورای شهر جم در سالن شهید خاتمی این شهر برگزار شد حاشیه های زیادی را نیز به همراه داشت.

 هر چند در این همایش، خبرنگاران سایت های خبری شهرستان دعوت نشده بودند! ولی آنچه از طریق کانال خبری رسمی فرمانداری جم منتشر شد، از اختلافات جدی و شدید اعضای شورای شهر جم در خصوص حمایت از دانشکده فنی حکایت داشت.

در این همایش نماینده دانشجویان موضوعات مختلفی را مطرح کرد که از جمله آنها می توان به کمبود فضای آموزشی دانشکده برای توسعه رشته های تحصیلی، مشکل رفت و آمد دانشجویان و عدم وجود حمل و نقل عمومی در شهر جم، مشکلات جدی در بحث فضای خوابگاهی و نیز کمبود آب و ایمنی خوابگاه ها و همچنین عدم وجود امکانات رفاهی مناسب در شهر و شهرستان جم اشاره کرد.

یکی از موضوعات مهم و چالش برانگیز نشست نیز به سوالات نماینده دانشجویان در خصوص چرایی عدم کمک شورای شهر و شهرداری جم به دانشکده بود. سوالی که به دو واکنش متفاوت از سوی رئیس فعلی و سابق شورای شهر منجر شد.

احمد زایری رئیس شورای اسلامی شهر جم در پاسخ به برخی اعتراضات و انتقادهای دانشجویان اظهار داشته: کمک های یک یا دو میلیاردی توسط شورا کمکی به احداث دانشکده نمی کند و به اعتبارات کلان نیاز داریم.

رئیس شورای اسلامی شهر جم در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص چرایی عدم تخصیص اعتبار از محل آلایندگی به دانشکده از سوی شورا و شهرداری جم اینطور پاسخ می دهد:

هر نوع کمک از سوی شورا و شهرداری به دستگاه های دولتی ممنوع است و بازرسی اجازه این کار را نمی دهد، اگر بازرسی مجوز پرداخت را صادر کند، کمک خواهیم کرد.

اما اسدالله نیکخواه رئیس سابق شورای اسلامی شهر جم و مشاور امور شوراهای فرماندار، به سوالات مطرح شده از سوی دانشجویان اینچنین پاسخ می دهد: اگر نگاه مان این باشد که دانشگاه زیر بنای توسعه است قطعا می توان از دانشکده حمایت کرد و من نگاه متفاوتی{با رئیس شورا} در این زمینه دارم، می توانستیم در شهرستان بهتر عمل کنیم اگر جدی تر به این موضوع می پرداختیم.

نیکخواه افزود: در نشستی که با رئیس دانشگاه خلیج فارس داشتیم دکتر مصلح تاکید کردند هر مبلغی در شهرستان تخصیص یابد ما هم همان مبلیغ را تخصیص می دهیم و معتقدم می شود به دانشکده فنی و مهندسی جم کمک کرد همانگونه که به آموزش و پرورش کمک شده است.

وی تاکید کرد: راهکار قانونی برای حمایت از دانشکده وجود دارد حتی می شود شهرداری جم ساختمانی را احداث و به دانشکده اهدا کند.

در سخنان بالا اوج اختلافات رئیس سابق و کنونی شورای شهر جم به وضوح می توان دید و طی دو سال اخیر جناح بندی صریحی در شورا و شهرداری شکل گرفته که عملکرد نه چندان مطلوب شهرداری طی دوران مدیریت احمد علمداری را به سطح پایین تری تنزل داده است. این اختلافات برای کمک به احداث مصلای جمعه در جم نیز وجود دارد.

اما در خصوص اظهارات عضو و رئیس شورای شهر جم در این همایش چند نکته وجود دارد:

  1. زایری رئیس شورای شهر جم دلیل عدم حمایت از دانشکده را بازرسی می داند و اعلام کرده با یک یا دو میلیارد نیز نمی شود این ساختمان را احداث کرد و از طرفی نیکخواه عضو شورای شهر می گوید راهکار قانونی وجود دارد و ادعا دارد شهرداری جم توانایی ساخت دانشکده را دارد.( البته برخی ها معتقدند شهرداری برای عدم کمک به دانشکده، بازرسی را بهانه کرده است!)
  2. از سوی دیگر، نیکخواه عضو شورای شهر جم از کمک به آموزش و پرورش به عنوان یکی از مصداق های شدنی بودن کمک به دانشکده نام می برد و معتقد است همانگونه که به آموزش و پرورش کمک شد به دانشکده نیز می توان کمک کرد .( البته این کمک ها بیشتر در دوران مدیریت علیرضا سجادی بر آموزش و پرورش بوده است و بعید است کسی غیر از علیرضا سجادی بتواند چنین کمک هایی را جذب نهاد تعلیم و تربیت کند!)
  3. از سخنان نیکخواه مشخص است که شهرداری جم توان مالی بسیار خوبی دارد و قطعا اگر اراده ای در شورا و شهرداری وجود داشته باشد می توان کلنگ احداث دانشکده را به زمین کوبید. راهکار پیشنهادی نیکخواه در خصوص ساخت و اهدا ساختمان دانشکده قابلیت توجه و بررسی را دارد و شهرداری جم می تواند با کمک به ساخت این دانشکده با اعتبارات سرگردان در شهرداری، رزومه خوبی در بخش علمی از خود به جا بگذارد.
  4.  به نظر می رسد با ترکیب کنونی شورای شهر و شهرداری نباید انتظار آینده نگری و کلان نگری در مدیریت شهری جم را داشت و باید منتظر نشست و دید ترکیب جدید در اردیبهشت 96 تا چه حد با حوزه علمی فرهنگی قرابت خواهد داشت و آیا باز هم به گل و گلدان و چراغ و آسفالت اکتفا می شود یا مسائل مهم و زیربنایی چون حوزه علم و فرهنگ مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بستن